top of page

Na czym polega wniesienie skargi przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka to instytucja sądowa działająca na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, której zadaniem jest ochrona podstawowych praw i wolności człowieka w państwach członkowskich Rady Europy. 

Postępowanie przed Trybunałem jest otwarte dla wszystkich obywateli państw będących stronami Konwencji. Niniejszy artykuł opisuje kroki związane z wnoszeniem skarg i przebiegiem postępowania przed ETPC. Osoba składająca skargę powinna wcześniej wyczerpać wszystkie dostępne środki prawne w danym kraju, zanim skieruje sprawę do ETPC.


  1. Wniesienie skargi – Skarga do ETPC składana jest na specjalnym formularzu, który można znaleźć na stronie internetowej Trybunału. Skarga musi być odpowiednio uzasadniona i poparta dowodami. Konieczne jest również wskazanie, jakie prawa zostały naruszone oraz w jaki sposób doszło do naruszenia. Skarga może być wniesiona w języku polskim.


  2. Wstępne badanie skargi – Po złożeniu skargi, pierwszym etapem postępowania jest kontrola formalna skargi, spełnienie przez skargę kryteriów formalnych otwiera drogę do jej merytorycznego rozpoznania. Na tym etapie Trybunał może również wydać decyzję o niedopuszczalności skargi.


  3. Komunikacja z rządem – Skarga jest przekazywana do rządu państwa, które jest oskarżone o naruszenie praw człowieka. Rząd ma obowiązek przedstawić swoje stanowisko i odpowiedzieć na zarzuty skarżącego.


  4. Postępowanie pisemne – Strony wymieniają się pismami procesowymi, w których przedstawiają swoje argumenty i dowody. Często Trybunał prosi strony o udzielenie odpowiedzi na konkretne pytania. Postępowanie toczy się w języku angielskim bądź francuskim – wszystkie pisma w toku postępowania muszą być sporządzone w tym języku.


  5. Rozprawa – W niektórych sprawach Trybunał może zorganizować rozprawę ustną, podczas której strony mają możliwość przedstawienia swoich argumentów osobiście. Większość spraw rozpatrywana jest jednak na podstawie dokumentów pisemnych.


  6. Orzeczenie – Po zakończeniu postępowania Trybunał wydaje orzeczenie, które może mieć różne formy. Trybunał może uznać, że doszło do naruszenia Konwencji i zasądzić odszkodowanie bądź zadośćuczynienie dla skarżącego, ale może także stwierdzić, że skarga była bezzasadna. Orzeczenia Trybunału są ostateczne i wiążące dla państw-stron.

Commentaires


bottom of page